Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 10:40
 
Ünlü Gastrolog Bülent Kara’dan önemli uyarılar
ISPARTA Haberi
Ünlü Gastrolog Bülent Kara’dan önemli uyarılarMaalesef aldı başını gidiyor…

Gastroloji Uzmanı Dr. Bülent Kara, koronavirüs sürecinde artan vakalara ve ölüm oranlarına dikkat çekerek, sosyal medya hesabından şu uyarıyı yaptı:
“Maalesef Covid salgını aldı başını gidiyor. Bence artık yönetim de (her nekadar kabul etmese de) kontrollü bir sürü bağışıklığına doğru yönü çevirmiş durumda. Umarım öyle değildir. Yoksa bahara kadar ölümler çok artabilir, başta yoğun bakımlar olmak üzere sağlık sistemi tıkanabilir. Bu düşüncelerimin temel nedeni bir süredir vaka yerine hasta sayılarının belirtilmesi, ayrıca oldukça duyarsız olan sürüntü testlerine daha hassas olduğuna inanılan göğüs tomografisinden daha çok itibar etmeleri, ölüm raporlarında akciğer bulgularını kriter kabul etmemeleridir.
Bu durum ilk bakışta önemli değilmiş gibi algılansa da Avrupa ve özellikle Almanya’nın gerçek hasta vaka sayılarının verilmesi gerektiğini ısrarla talep etmesi karşılanmayınca da karantina kararı alması ekonomik olarak özellikle turizm alanında domino taşı etkisi yaratabilir. Öte yandan halkımız zaten olayı yeterince ciddiye almazken bu sayıları Fransa’nın günlük 70000 vaka sayısı ile karşılaştırıp bizim yönetimimiz çok başarılı demek eğiliminde(bizzat duyduğum için yazıyorum).
Ama görüldüğü gibi bu aymazlığın net sonucu daha büyük ekonomik kayıplar, tedbirlere daha az uyma, gittikçe artan vaka ve ölümler şeklinde oluyor. Böyle giderse sağlık sistemi tıkanabilir. Öyle, ben yasakladım, istifa ve izin yok gibi uygulamaların da işe yarayacağını da beklemiyorum. O halde en önemli adım bir an önce vakalar konusunda, ölümler konusunda şeffaf olmak, milletle bunları samimi biçimde paylaşmak, durumun ciddiyetini ortaya koymaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünlü, Gastrolog, Bülent, Kara’dan, önemli, uyarılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı