Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 12:59
 
TÜRKİYE SEFERBER OLDU BİZ BİZE YETERİZ
- Haberi
TÜRKİYE SEFERBER OLDU BİZ BİZE YETERİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Milli Dayanışma Kampanyası dalga dalga büyüyor.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında “Milli Dayanışma Kampanyası” adı altında bir bağış kampanyası başlatıldığını duyurdu.

Kampanyanın amacını da şu sözlerle açıkladı:

“Amacımız yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır.”

Konuşmasında öncelikle devletin aldığı önlemleri sayan Erdoğan, öğrencilerin kredilerinin ödenmeye devam edeceğini, işletmelerin ve ihracatçıların ödemelerinde ve yeni kredi alımlarında kolaylık yapıldığını, ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1000’er TL yardım yapıldığını açıkladı.

Ardından “Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında devletin öncülük edeceğini” söyleyerek vatandaşlardan gelen bağışların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü üzerinden dağıtılacağı kampanyayı duyurdu.

Devletin de fonladığı bu vakfa vatandaşların yapacağı bağışlar, koronavirüs salgını zamanında devletin aldığı önlemler sebebiyle geliri azalan ya da tamamen kesilen kişilere yönelik fonları yetersiz kalan vakfın, daha çok kişiye ulaşabilmesine yardımcı olacak.

Kampanyanın sosyal medyadaki etiketi de “Biz bize yeteriz Türkiyem” olarak belirlendi.

Konuşmasının ardından Erdoğan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda da “Toplumun üç temel ayağı, devlet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör, mümkün olan en yüksek fonu ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istiyor. Ekonomik anlamda zarar gören ihtiyaç sahiplerine hep beraber ulaşalım.” diyerek yardım yapmak isteyen vatandaşlar için 5 farklı kamu bankasına ait IBAN numaralarını paylaştı.

2- Yardımlar hangi kurumlar aracılığıyla, nasıl dağıtılacak?

Erdoğan, yardımların 81 ilde ve her ilçede bulunan 1003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla dağıtılacağını söyledi:

Her ilimizde ve ilçemizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı belirleyip bu yardımları kendilerine sunacağız. Gerekirse muhtarlıklarımızı da devreye alarak kampanyada toplanan paraların en doğru şekilde yerin ulaşmasını temin edeceğiz.”

Bu vakıflar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı. Ancak il ve ilçelerde vali ve kaymakamlara bağlı olarak çalıştığı için denetimleri Vakıflar Genel Müdürlüğü (Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı), İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılıyor. Vakfın bulunduğu her il ve ilçedeki mülki amir, vakfın tabii başkanı sayılıyor. Örneğin İstanbul’daki vakfın başkanı Vali Ali Yerlikaya. Ancak Ankara, İzmir gibi illerde farklı isimler vakıf başkanlığını görevini yürütüyor.

Kampanyayı da büyük oranda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı organize ediyor.

Kampanyanın yürütülmesinde görev alan yetkililerin BBC Türkçe’ye verdiği bilgiye göre bu kampanya için yapılan bağışlar, vakıfların genel bütçesinde toplanmayacak. 5 kamu bankasında açılan hesaplarda ayrıca toplanacak ve böylece diğer yardımlardan ayrılacak.

Ardından her ildeki ihtiyaca göre önce valilikler bünyesindeki, oradan kaymakamlıklar bünyesinde vakıflara dağıtılacak.

Bu vakıflar salgın öncesinde de başvuranlara ayni ve nakdi yardım yapıyordu. Her il için ayrılan bir tutar vardı. Bu tutarlar yine illerin nüfus yapısına göre ve gelen bağışların miktarı doğrultusunda benzer oranlarda artırılacak.

Salgın öncesinde bu vakıfların yaptığı yardımların yüzde 85’inden fazlası nakdi olarak yapılıyordu. Ancak koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşların yapacağı bağışlardan sağlanan fonun büyük oranda sağlık ve gıda harcamalarına yardımcı olmak için ayni olarak, yani doğrudan ihtiyaç malzemeleri tedarik edilerek dağıtılması planlanıyor.

3- Kampanya ne kadar sürecek?

Yetkililerin verdiği bilgiye göre şu an için bir son tarih verilmedi, kampanyanın ucu açık. Ancak koronavirüsle mücadele kapsamıyla sınırlı olması planlandığı için salgın sona erdiğinde, yani ihtiyaç kalmadığında, zaten bağış gelmemeye başlayacağı ve kendiliğinden sona ereceği öngörülüyor.

Kampanya bir gün önce başladığı için bazı detaylar henüz netleştirilmedi. Salgının boyutlarının artması ya da azalması durumunda yeniden planlama yapılacak.

Ancak şu an için sağlık ve gıda malzemeleri gibi acil ihtiyaçların bir an önce karşılanmaya başlaması planlanıyor.

4- Yardımlar kimlere dağıtılacak?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri, bugüne kadar yaptığı nakdi yardımları, başvuranları tek tek değerlendirerek sürdürüyordu.

İl ve ilçelerde mülkî idare amirleri, belediye başkanı, defterdar, millî eğitim müdürü, sağlık müdürü, gıda, tarım ve hayvancılık müdürü, aile ve sosyal politikalar müdürü, müftü, mal müdürü, sağlık grup başkanı, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve hayırsever vatandaşlar Mütevelli Heyetini oluşturuyor.

Her bir vakfın mütevelli heyeti, yardımların kimlere yapılacağını, niteliğini ve miktarını belirliyor.

Bugüne kadar devam eden sisteme göre başvuru sahiplerinin üzerinde mülkiyet olup olmadığına, gelirinin düzenli olup olmadığına ve ne kadar olduğuna, özetle muhtaçlık durumu kriterlerine bakılıyor. Başvuran kişinin beyanıyla sisteme kayıtlı bilgileri uyuşuyorsa nakdi yardım yapılıyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle başlatılan yardım kampanyasında da aynı sistem devam ettirilecek.

Köy ve kasabalarda vakıf olmadığı için, buralarda halkla daha yakın ilişki içinde olan muhtarlar ihtiyaç sahiplerini kaymakamlık ve valiliklere bildirecek. İl ve ilçelerde her bir mahallede de muhtarların yardımına başvurulabilecek.

Ancak salgın süresince vatandaşların evlerinde kalması istendiği için, yardım yapılan kişinin alışverişe gitmesi yerine kampanya kapsamında toplanan bağışların daha çok ayni yardım olarak hanelere teslim edilmesi planlanıyor.

Ayni yardımlarda çok fazla kıstas aranmayacak. Bugüne kadar koronavirüs salgını sebebiyle oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunduğu için evden çıkamayanların ihtiyaçlarını karşılıyordu. Bu ihtiyaçları için yeterli geliri olmayan vatandaşların ihtiyaçları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri üzerinden karşılanıyordu. Vakıfların Vefa Sosyal Destek Grubu'na yaptığı yardım, vatandaşların bağışlarıyla artırılacak.

Bu yardımlar için kişilerin sosyal durumuna bakılmayacak.

 

Isparta’da ilk bağış Başdeğirmen’den

5 maaşını bağışladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Milli Dayanışma Kampanyası ve tüm siyasi partilerin teşkilat mensuplarına, belediye başkanlarına ve bürokratlara yaptığı bağış çağrısı sonrasında ilk açıklama Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’den geldi. Başdeğirmen, 5 aylık belediye başkanlığı maaşını Koronavirüsten etkilenenler için açılan Milli Dayanışma Kampanyası’na bağışladığını açıkladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE, SEFERBER, OLDU, BİZ, BİZE, YETERİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı