Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 13:37
 
SELÇUK ÇİFTÇİLERİ UYARDI
Başkan Selçuk çiftçileri uyardı: “Son güne bırakıp, mağdur olmayın”
DÜNYA Haberi
SELÇUK ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının, yönetmelik çerçevesinde 30 Haziran 2019 tarihinde sona erdiğini ancak, bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için başvurularını 28 Haziran 2019 Cuma gününe kadar yaptırmaları gerektiğini bildirdi.
 
SELÇUK; “ÇKS YAPTIRMAYAN 
ÜRETİCİ DESTEKLERDEN YARARLANAMIYOR”
Çiftçilerin son gün yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak ÇKS başvurularını bir an önce yaptırmalarının kendi menfaatleri icabı olduğunu vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk; “ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerin yıl içinde verilen mazot, kimyevi gübre, sertifikalı tohum, yem bitkileri ve prim uygulamaları başta olmak üzere verilen desteklerden yararlanamıyor.
ÇKS başvurusu bulunmayan üreticiler düşük faizli kredi kullanamıyor, TMO gibi kurumlara ürün veremiyor, tarım sigortasına başvuramıyor. Bu nedenle çiftçimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zararları doğrultusunda vergi, kredi, sigorta primi gibi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir” dedi.
BAŞVURUDA SON GÜN 28 HAZİRAN
ÇKS başvuruları için son günün 28 Haziran 2019 Cuma olduğunu hatırlatan Başkan Selçuk, üreticilere, olası sıkıntıları göz önünde bulundurmalarını ve kayıt için son günü beklememelerini önerdi. ÇKS kaydını yaptırmayanların 2019 yılı desteklerinden faydalanamayacağını bildiren Selçuk, şu bilgileri verdi: “Çiftçilerimiz, 28 Haziran 2019 tarihinden sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri dışında yeni bir arazi kaydı yapamayacak. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazilerinin üretim bilgilerinin güncellenmesi işlemini, 15 Temmuz-15 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapabilecek. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içinde yapılabilecek” ifadelerini kullandı.
“ODAMIZDAN ALACAĞINIZ 
BELGE İLE BAŞVURUNUZU YAPIN” 
Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, ÇKS başvurularının, Isparta Ziraat Odasından alınacak çiftçi belgeleri ve diğer istenen belgeler ile Isparta il ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SELÇUK, ÇİFTÇİLERİ, UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı