Haber Detayı
21 Haziran 2022 - Salı 18:29
 
MİMARLAR ODASI’NDAN KİRA ARTIŞLARINA KARŞI ÖNERİ
Isparta Mimarlar Odası Başkanı Caner Ataseven, kira artışlarına karşı öneride bulundu. Almaya ve Avusturya’dan örnekler veren Ataseven, “Yerel yönetimler, yönettikleri kentlerdeki serbest piyasa koşullarına karşı, kira bedellerinin dengesini sağlayan terazinin diğer kefesi olmalıdır.” dedi.
ISPARTA Haberi
 MİMARLAR ODASI’NDAN KİRA ARTIŞLARINA KARŞI ÖNERİ

Başkan Ataseven açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bir önceki basın açıklamamızda “Kira artışına 25 sınırı uygulanamaz” demiştik. Zira uygulanamadı da. Bu karar alındığını günden bu yana ülkede kiralar ortalama 50 daha arttı.

Yüksek enflasyon ve yüksek kur nedeniyle toplumsal yaşamda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. En önemli sorun ise konut sahibi ve kiracı arasında yaşanan gelir istikrarsızlığının sürekli hale gelmesidir.

Salt mülkiyete dayalı geleneksel konut politikalarından sıyrılıp, mülkiyeti belediyede veya devlette olan ve ömür boyu kirada oturma garantisi veren sosyal belediyecilik ve sosyal devlet anlayışının gerekleri yerine getirilmelidir.

Almanya gibi ülkelerde eğer düşük bir gelire sahipseniz ya da hiç geliriniz yoksa size sosyal konut kiralama hakkı bir imkân olarak verilmiştir. Bu konutlar, devlet tarafından yapıldığı için diğer konutlara göre daha uygun fiyatlara sahiptirler. Başka bir örnek, Viyana Belediyesidir. Viyana'da belediyenin kiraya verdiği 36 bin konut bulunmaktadır. Bu örnekte kiralama usulü belediye eli ile gerçekleşmektedir. Yerel yönetimler, yönettikleri kentlerdeki serbest piyasa koşullarına karşı, kira bedellerinin dengesini sağlayan terazinin diğer kefesi olmalıdır.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , MİMARLAR, ODASI’NDAN, KİRA, ARTIŞLARINA, KARŞI, ÖNERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı