Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 16:54
 
Eğirdir’deki kirliliği CİMER’e yazdı
Isparta’nın en güzel ilçelerinden bir tanesi olan Eğirdir’deki 7 renkli olarak bilinen Eğirdir Gölü’nün kuruyarak yok olmasının yanı sıra çevre kirliliği ile de karşı karşıya. Doğan Erdal isimli vatandaş geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER)’e başvuru yaparak Eğirdir Gölü’nde yaşanan kirliliğe karşı bir çözüm sağlanmasını istemişti “EĞİRDİR GÖLÜ GÜNDEN GÜNE YOK OLMA TEHLİKESİNDEDİR”
ISPARTA Haberi
Eğirdir’deki kirliliği CİMER’e yazdı

Doğan Erdal’ın 07.07.2020 tarihinde CİMER’e yapmış olduğu başvuruda, “Isparta ili Gelendost ilçesi Yenice Köyü sınırları içerisinde bulunan Akdağ Köyü sulama pompası yanında bulunan Eğirdir Gölü akyokuş mevkiinde Ramazan ayı içerisinde bir şahıs tarafından göle ev eşyası ve çöp atılmış olup, şahıs emniyet güçleri tarafından yakalanmıştır. Ancak günden güne yok olma tehlikesi bulunan Eğirdir Gölü içerisine atılan çöpler temizlenmemiş ve Çevre Kirliliği devam etmektedir. Çirkin görüntünün ortadan kaldırılması ve gölün belirtilen mevkisinden gerekli temizliğin yapılmasını umut ediyor, hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

CİMER’e yapılan başvuru sonucunda Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü tarafından cevap verildi.
“MAKİNA, TEKNİK EKİPMAN VE TEÇHİZAT BULUNMAMAKTADIR”
Erdal’a verilen cevapta şu ifadelere yer verildi,“Söz konusu dilekçe Bölge Müdürlüğümüz 181 Şube Müdürlüğünce incelenmiş olup, Pompa istasyonu su alma yapısının ilerisine atılan evsel atıklar, göl kıyısına yaklaşık 50 m. uzaklıktadır. Evsel atıklar, dalganın etkisi ile göl yüzeyine yayılmış ve kıyıdan uzaklaşmış konumdadır. Göl yüzeyindeki evsel atıkların toplanıp, çıkartılması ve temizliğinin yapılması için kurumumuzda makina, teknik ekipman ve teçhizat bulunmamaktadır.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’de Eğirdir Gölü’nün kuruyarak yok olmasına karşı Eğirdir Cumhuriyet Başsavcılığı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Üyeleri, Devlet Su İşleri 18.Bölge Müdürü Mahmut Berber ve diğer görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.
HKP avukatları tarafından savcılığa verilen dilekçede yetkililerin, “Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyette Bulunmak Üzere Yarar Sağlama”, “Görevi Kötüye Kullanmak”, “Anayasayı ihlal”, “Çevre ve Milli Parklar Kanununa Muhalefet”, “Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine Muhalefet”, “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne Muhalefet” suçlarını işlediklerini iddia ettiler.
“DEVLETİN ACZİYETİNİN İTİRAFIDIR”
HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, “Şu anda devletin yönetim koltuklarını işgal edenler, “itibaren tasarruf edilmez” mantığıyla, lüks ve şatafat içinde yaşarken, Eğirdir Gölü’ne atılan çöpleri temizleyecek teknik ekipman ve teçhizatı bulamamaları devletin acziyetinin itirafıdır. Bir, yüzyıl önce açık emperyalist işgale uğramış ülkemizi Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşımızla küllerinden doğduran ve Dünya Milletleri arasında saygın bir yere getiren Cumhuriyetimizin kurucularına bakın, bir de bunlara... Nereden nereye getirdiler ülkemizi. Yazık...” ifadelerine yer verdi.
“EĞİRDİR GÖLÜ GÖZ GÖRE GÖRE YOK EDİLİYOR”
HKP Yöneticisi Prof. Dr. Özler Çakır, “Partimiz tarafından yapılan suç duyurusunun ne kadar haklı ve yerinde olduğunu bir kez daha gösteren somut bir durumdur bu. Biz zaten Eğirdir Gölü’nü korumakla mükellef olan yetkililerin bu sorumluluklarını yerine getirmediklerini ve kamu suçu islediklerini dile getiriyoruz. Tabii burada iktidarın halkımızı sürekli aldatmasının bir örneğini de yaşamış oluyoruz. Bir göldeki atık ev eşyasını 5- 6 metre derinlikten çıkarabilecek ekipman ve teçhizatınız yoksa, Karadeniz'de 3500 metreden doğalgazı hangi teknoloji ile çıkaracaksınız? Sonuç olarak, 2. En büyük tatlı su kaynağımız doğa ve halk düşmanı politikalarla göz göre göre yok ediliyor” dedi.
“İÇME SUYU KAYNAĞI OLAN GÖLÜN BU TÜR SORUNLARI ÖNCELİK TAŞIMAKTADIR”
TTKD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, “Eğirdir Gölü’nün koruma kullanımı ile ilgili en son çıkarılan BAKANLIK ONAY TARİHİ VE SAYISI: (8 MAYIS 2012/1635) ISPARTA MAHALLİ GAZETESİ: (16 HAZİRAN 2012) EĞRİDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ’NİN AMAÇLARI; İçme ve kullanma suyu temin edilen Eğirdir Gölünün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için havzadaki her türlü faaliyetin düzenlenmesi amacıyla gerekli hukuki ve teknik esasları oluşturmaktır. Bu Özel Hükümler Eğirdir Gölü ve havzasını kapsar. Eğirdir Gölü ve Havzası için belirlenen bu Özel Hükümler 2872 Sayılı Çevre Kanunu'na dayanılarak 31.12.2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanmıştır.
Bu hükümlere göre EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASINDA KORUMA İŞ PROGRAMI hazırlanmış olup, bu programın uygulanması için göl çevresinde aşağıda belirtilen SORUMLU KURUMLAR belirlenmiş olup her türlü olumsuzluk ve iyileştirmelerde- düzenlemelerde- yapılması gerekenlerde; öncelikli görev verilen kurumların yanı sıra onlarında yetersiz kalabilecekleri veya sorunu çözmeleri bakımından destek alabilecekleri detaylandırılan çalışma- sorunla ilgili önerilen kurumlarda söz konusudur.
SORUMLU VE ÖNERİLEN KURUMLAR
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Genel Müdürlüğü, İl Su Kanalizasyon İdareleri, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Atık Üreticileri, Tarım İl Müdürlükleri, Karayolları Genel Müdürlüğü Eğirdir ve Kovada Gölleri Çevre Koruma Birliği Gelendost- Yalvaç-Şarkikaraağaç ve Kasaba Belediyeleri Birliği
Örneğin; Katı Atıkların Kontrolü Havza kapsamında oluşan tüm katı atıklar, Atıkların Düzenli Depolanmasına İlişkin Yönetmelik ve Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre bertaraf edilir.
AMBALAJ ATIKLARI
Havza endüstriyel ve diğer faaliyetler sonucu oluşan ambalaj atıkları, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre bertaraf edilir.
İlgili kurumlara başvurulması ( belediyeler birliği.. İl- ilçe çevre vd.) durumunda sorunun hemen çözülmesi ve gereken yaptırımların ve iyileştirmelerin yapılması özel hükümlerce bağlayıcıdır.
Yetkililerin bu hükümlerden habersiz olmaları söz konusu olamaz. Hükümler hala geçerli olup, başvuruların göl kıyısındaki muhtarlık, belediye, güvenlik vb. kurumlara bile belirtildiğinde İÇME SUYU KAYNAĞI OLAN GÖLÜN bu tür sorunları öncelik taşımaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğirdir’deki, kirliliği, CİMER’e, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı