Haber Detayı
19 Mayıs 2022 - Perşembe 16:08
 
CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NDEN 19 MAYIS KUTLAMA MESAJI
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla CHP Isparta İl Başkan Yardımcısı Ahmet Atakan Çetinkaya basın açıklamasıyla günün anlam ve önemine istinaden yaptığı konuşmasında;
ISPARTA Haberi
CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NDEN 19 MAYIS KUTLAMA MESAJI

• Dünya Savaş'ından mağlup çıkmış bir devlet, yokluk ve sefalet içinde bitkin düşmüş bir millet, tek tek işgale uğrayan, namusumuzdur dediğimiz vatan toprakları ve bu kara günlerde dahi asla umutsuzluğa düşmeyen, yanındaki bir avuç vatansever ile birlikte Anadolu'ya geçip, ulusal bir kurtuluş mücadelesi başlatmak için yanıp tutuşan o vatansever komutan; Mustafa Kemal Paşa!
• 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a attığı ilk adım; hem bir kurtuluş mücadelesinin başlangıcı, hem de modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden sürecin ilk adımıdır. Eli kanlı emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerin ortak hareketiyle topraklarımız bir bir işgal ediliyor, aziz milletimiz hak etmediği kara günleri yaşıyordu. Bağımsızlığımız tehlike altında iken maalesef düşman sadece dışarıda değildi. İçeride de türlü türlü hain emperyalizme uşaklık etmekten çekinmiyor, utanmıyordu! Üzerine düşen görevleri yerine getiremeyen İstanbul hükümeti ise sadece sessiz kalmakla yetinmeyip, Kuvay-i Milliye'ye karşı harekete geçmekte hiçte geç kalmamıştı. Bu aziz milletin bağımsızlığını yine bu aziz milletin azim ve kararı kurtaracaktı. Milletine bu denli zor zamanlar geçirdiği dönemde, düşman gemilerinin namluları vatan topraklarına dönmüşken bile asla umutsuzluğa kapılmayan, yıllar sonra bile emperyalizme korku, mazlum uluslara umut olarak adını tarihe yazdıran bir kahraman milletin makus kaderine DUR diyecekti!
• Mustafa Kemal Paşa Bandırma Vapuru ile sadece Samsun'a yola çıkmadı, aynı zamanda işgalci ve yağmacı devletlere tarihin en büyük tokadını atmaya, acıları dindirmeye, bağımsızlığı tekrar kazanmaya yola çıkmıştı. Üstelik İngiliz gemisine binmemişti! Kaçmamıştı! Milletin gemisine, milletin yanında olmak için binmişti.
•Yerli işbirlikçiler ise o günlerde de, bugünlerde de farklı isimler, farklı söylemlerle faaliyetlerine devam edecek ve emperyalizmin ekmeğine yağ süreceklerdi! O gün İngiliz'e destek verdiler, bugün ise alçakça Ulu Önderimize hakaret etmeye kalktılar! O gün Milli Mücadele'ye karşı çıktılar, bugün ise ulusal değerlerimize saldırma girişimlerinde bulundular! Lakin unuttukları şey, Mustafa Kemal'in Askerleri ne irticaya, ne de ihanete hiçbir vakit izin vermemiştir, vermeyecektir! Onlar manda dedi, himaye dedi, biz Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti dedik! 103 yıl sonra bugün görev başında olduğumuzu ve ölene dek görev başında olacağımızı haykırmaktan onur ve gurur duyuyoruz!
• Bugün, 103 yıl sonra, 19 Mayıs haftasında, isminde ATATÜRK bulunan havalimanının yıkılmaya çalışılması hangi aklın ürünüdür? Isparta'dan soruyoruz; Bu neyin hesaplaşmasıdır? ATATÜRK Havalimanı mirasımızdır, derhal ellerinizi çekin! Halkın gündemi geçinemeyen aileler, siftah yapmadan kepenk kapatan esnaflar, sürekli yükselen enflasyon ve bitmek bilmeyen zamlar iken, AKP iktidarının gündemi yine her zamanki gibi hamaset ve betonlaşmadan ibaret! Bu düzene hep birlikte DUR diyeceğiz! Önümüzdeki seçimlerle birlikte AKP'yi de, zamları da, enflasyonu da, hayat pahalılığını da yeneceğiz! Cumhuriyet'imizin 100. yılını lağıyıyla, hep birlikte kutlayacağız! 
•19 Mayıs 1919'da Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızı başlatma kararlılığı ile Samsun'a çıkan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anıyor, Isparta halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz. YAŞASIN 19 MAYIS! dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMHURİYET, HALK, PARTİSİ'NDEN, 19, MAYIS, KUTLAMA, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı