Haber Detayı
04 Ekim 2021 - Pazartesi 00:25
 
‘’BİR PARTİDEN ÖTE, SİVİL TOPLUM KURULUŞU GİBİ ÇALIŞIYORUZ’’
ISPARTA Haberi
‘’BİR PARTİDEN ÖTE, SİVİL TOPLUM KURULUŞU GİBİ ÇALIŞIYORUZ’’

Isparta’daki gençlerin sorunlarına yönelik çok değerli bir söyleşi gerçekleştirdik. Gençlerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümü üzerine gerçekleştirdiğimiz bu söyleşiyi hem okuyabilir, hem dinleyebilirsiniz.

Abdo Uçucu: Şevket Bey öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Şevket Kaya: Ben teşekkür ederim.

1-İlk sorum standart bir soru. Sizi tanıyabilir miyiz?

- Tabi. İsmim Şevket Kaya. İyi parti Isparta Gençlik Kolları Teşkilat Başkanıyım. Yaklaşık olarak 5 yıldır Isparta'da yaşıyorum. Üniversite okumak için gelmiştim. Üniversite bittikten sonra aktif olarak normal standart yaşamımıza devam ederken aynı zamanda da siyasal hayatta mücadele edelim dedik. Kendimizle, ülkemizle alakalı mücadele etmeye çalışıyoruz.

2-İyi Parti gençlik kollarını diğer partilerin gençlik kollarından ayıran temel şey nedir?

- Bizi diğer partilerden ayıran en önemli özellik açıkçası tam anlamıyla şöyle söyleyeyim size, bir sivil toplum kuruluşu gibi hareket etmeye çalışıyoruz. Yani bizim amacımız bizimle aynı ideolojik düşünceye sahip olsun olmasın, aynı dünya görüşüne, aynı yaşam tarzına, aynı dini inanca sahip olsun olmasın hiç önemli değil. Bizim asıl amacımız bizimle birlikte Isparta'da yaşamını idame ettiren gençlerin tamamını bayram sofrasına oturtmaya çalışmak. Yani yaşam tarzı çok farklı olabilir. Örnek veriyorum, mesela dövmeli bir kuzeniniz olabilir, küpeli bir akrabanız da olabilir. Ya da mesela mütedeyyin olup dini değer yargılarını çok önemseyen bir akrabanız da olabilir. Hepsini bir kefeye oturtarak aynı masada bayram sofrası yaşatarak mücadele etmeye çalışıyoruz. Onları aktif siyasal hayatta bir yere getirebilmek ve ülkenin gidişatını değiştirebilmek için çalışıyoruz. Bizim asıl amacımız sivil toplum kuruluşu gibi hareket ederek genç arkadaşlarımızla bu şekilde iletişim kurmaya çalışıyoruz.

3-Peki hemen sorunlara girmek istiyorum. Sizce Isparta’daki gençlerin en önemli sorunu nedir?

-Isparta'da yaşayan gençlerin en temel sorunu istihdam sorunu. Herhangi bir şekilde iş alanı ile alakalı iş bulabilecekleri bir alan yok. Çok büyük bir şekilde sorun yaşamaktalar yani istihdam açısından yerel yönetim yıllarca burada hiçbir şey yapmamış. Üniversite mezunu olsun olmasın burada yaşayan bütün gençlerden bahsediyorum. Birde ek olarak şunu söylemek istiyorum burada sadece üniversite okumak için gelen öğrencilerden değil aynı zamanda bütün Isparta'da yaşayan gençlerden bahsediyoruz. Mezun olduğunda ya da herhangi bir şekilde lisesi bittiğinde, ortaokulu bitirdiğinde burada iş gücüne katkı sağlayabilecek bir iş alanı yok. Fabrika yok, iş gücüne katkı sağlayabilecek herhangi bir şekilde büyük bir istihdam alanı yaratılmamış. Gençlerin sadece çalışabilecekleri normal küçük esnaflar ve kafeler var. Onun haricinde herhangi bir istihdam alanı yaratılmamış. Hâlbuki bu yaratılabilirdi bu zamana kadar yani belediye buna öncülük edebilirdi ama bunu yapmamışlar. Burada yaşayan gençlerin büyük çoğunlukla en büyük sorunu istihdam, herhangi bir iş imkânı olmaması. Bu da tabi gençlerin Isparta’dan göç etmesine sebep. Yani mesela şöyle örneklendireyim. Yalvaç ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 20 bine tekabül ediyor. Yani Isparta'nın en büyük ilçesinin nüfusu 20 bin. Biz geçen gün mesela Yenişarbademli ilçesine gittik. Yaklaşık olarak nüfusu 1500 civarı ama yaş ortalamasına baktığımızda 40 yaş altı nüfusun büyük çoğunluğu göç etmiş. Yani orada mesela genç bulamıyoruz çünkü çoğunluğu göç etmiş çünkü istihdam alanı yok. Yani tarım yok, sanayi yok. Isparta tam anlamıyla öğrenci şehri mi, asker şehri mi, memur şehri mi bu da belli değil. Öncelikle bunun belirli olması gerekiyor. Gençlerin hayata aktif olarak katılabilmesi için iş hayatını bir istihdam alanı yaratılabilmesi gerekiyor. Hâlbuki Isparta çok güzel bir şehir. Türkiye'deki şehirlerin arasında en yaşanılabilir şehirlerden bir tanesi ama herhangi bir iş alanı yok. Yani bunu sağlamamışlar ve bu bunu sağlayabilmesi adına da Isparta'da yaşayan zengin iş adamlarına çağrıda bulunuyoruz. Bir istihdam alanı yaratılabilir, bir işgücü sağlanabilir, gençlere katkı sağlayabilirler. Burada yaşayan ya da daha sonrasında buraya öğrenci olarak gelip de hayatını burada idam ettirip burada yaşamaya devam etmek isteyen bizim gibi düşünen gençlere bir iş imkanı sağlanabilir. Ama bu yapılmıyor.

4- Peki Isparta'da genel olarak gördüğünüz sorun nedir?

-Isparta da genel olarak gördüğümüz en büyük sorunlardan birincisi istihdam sorunuydu. İkincisi ulaşım sorunu. Mesela siz üniversiteye gideceksiniz sadece ana caddelerden otobüsler kaldırılıyor. Bu şimdi özel halk otobüsü ve Belediye'nin ortaklaşa bir çalışması. Bunu sadece belediyenin üstüne yüklemiyoruz. Özel halk otobüsleri de mesela kooperatif de bununla ilgileniyor. Şimdi bu sorunun giderilmesi gerekiyor. Birincisi mesela siz öğrencisiniz ve Fatih Mahallesinde yaşıyorsunuz. Yaklaşık olarak Ana Cadde'den Fatih Mahallesi'ne 15 dakika yürümeniz gerekiyor. Şimdi kış şartlarını düşündüğümüzde yaşam şartlarını düşündüğümüzde bu çok büyük büyük bir sorun yani insanlar üşüyor. Bunun bu şekilde gitmesi hiçbir şekilde doğru değil. Öncelikle bunun düzeltilmesi gerekiyor. Yani mahalle aralarına ya da öğrencilerin yoğunlukla yaşadığı ya da gençlerin yoğunlukta yaşadığı alanlara otobüsler girebilir mesela ya da bunun yerine ek olarak örnek veriyorum büyükşehirlerde minibüs var, bu da düşünebilir. Öncelikle ulaşım sorunun giderilmesi gerekiyor. Ulaşım sorunu çok büyük bir sorun.

5- Peki gençlerin sosyal hayattaki yerleri veya sorunları var mı?

- Isparta’da gençler sosyal yaşam da çok büyük sorunlar yaşıyorlar. O da şu şekilde, gençler Isparta'da kafeler ve otogar civarında yani şehirlerarası otobüs terminalinin civarında sıkışmış kalmış durumdalar. Yaşam alanları sadece buradan ibaret. Onlar şimdi herhangi bir alan bulamıyorlar. Yani mesela örnek veriyorum büyük bir yeşil alan yok. Büyük bir park yok. Zaman geçirebilecekleri kitap okuyabilecekleri ya da herhangi bir şekilde oturup çimlerde müzik dinleyebilecekleri bir yer yok. Bu sadece çay boyu, o da çok küçük bir şey yani güzergah olarak o da soğuk hava şartlarını düşündüğümüzde ki Isparta soğuk bir memleket. Bu da çok büyük bir sorun, öncelikle bunun giderilmesi gerekiyor. Yani sosyal hatta barınabilecekleri iki yaşam alanı var gençlerin sadece kafeler var  bir de şehirlerarası otobüs terminalin orada bulunan kafeler yani kafelerin haricinde gençlerin herhangi bir şekilde sosyal hayatta var olabilmesi imkansız. Sıkıştırılmışlar, dar bir kalıbın içerisine sokuşturulmuş durumdalar. O kalıptan çıkamıyorlar onların da bir suçu yok. Çünkü burada mesela aktif olarak belediye bu işi yapabilir. Çünkü küçük şehirlerde yerel yönetimler aktif olarak herkese müdahale edebiliyor yani herkesle irtibat kurabilir. Burada mesela belediye başkanı sokakta yürüdüğünüzde görebilirsiniz. Ama biz göremiyoruz

6- Peki gençler için sanatsal aktiviteler var mı?

-Isparta da gençler için sanatsal aktiviteler çok fazla bulunmamakta. Örnek veriyorum mesela şimdi bir konser yapılacak olsa şu anda yaşadığımız ekonomik şartlardan ötürü konser biletleri çok yüksek fiyatta. Bunu yerel yönetimler sağlayabilir. Yerel yönetimler mesela bir konser etkinliği düzenleyebilir ve buna da gençler katılabilir. Daha sonrasında bir tiyatro alanının olmaması, çok büyük çapta bir sanatçı geldiğinde herhangi bir şekilde etkinlik yapabileceği bir alan yok. Mesela örnek veriyorum Cem Yılmaz, Isparta’ya getirdiğiniz de herhangi bir şekilde tiyatro etkinliği yapabileceği bir alan yok. Konuşma yapabileceği, stand-up yapabileceği çok küçük bir alan var. Süleyman Demirel kongre merkezi, Isparta Ticaret Kültür Merkezi mesela o da 20 yıl sonra daha yeni açıldı. Bundan dolay herhangi bir şekilde aktivite yapabilecekleri bir alan yok mesela bu geliştirilebilir. Örnek veriyorum mesela okçulukla alakalı ya da kayakla alakalı ya da farklı bir alanda sosyal hayatta bulunabilirler, bunu sağlayabiliriz ama bu yok. Mesela şu anda gençlerin veya öğrencilerin kış şartlarında Davraz'a e gitme durumlarını söyleyelim, Davraz,'a gidebiliyorlar mı kayak yapmaya? Mesela Isparta Belediyesi Davraz'a kışın özellikle belediye otobüsü kaldırabilirler. Şimdi burada özel aracınız yoksa siz gidemiyorsunuz. Tabiat Parkı'na gidemezsiniz ve zaten Gölcük Tabiat Parkı'nın girişleri ücretli. Doğal tabiata ait olan bir şeyin ücretli olmasından daha da abes bir şey de olamaz zaten. Davraz Kayak Merkezi kışın aktif olarak çalışıyor. Bir turizm işletmesi için gençleri oraya yönlendirebilirsiniz. İstihdam sağlarsanız. Sadece orada bulunan normal mevcut çalışanlar değil, gençler de orada çalışabilirler. Örneğin, gastronomi alanında çalışan, okuyan bir öğrenci Isparta'da Davraz'da gıda üzerine yapılan bir işte çalışabilir. Ama mesela siz buradan oraya belediye otobüsü kaldırmadığınızda ulaşımı sağlayamazsanız, ulaşım sağlayamadığınız için de kimse orayı bilmez, gidemez ve ticari olarak da bir faaliyet olmamış oluyor. Gençler de sosyal hayata katılamıyor. Yani sanat anlamında Isparta'da çok daha fazla şeyin olması gereken bir memleket olması beklenirken, çok dar kapsamda bir kazanç haline gelen öğrenciler, burada 4 yıl veya 5 yıl okuyup Isparta'nın bir çok güzel yerine gelmemiş, görmemiş çok öğrenci var. Görmemiş. Belki görsei, gezse ve bir istihdam sağlansa Isparta'dan gitmeyecek. Yani mesela ne olabilir örnek görüyorum şimdi Sütçüler yazılı kanyon var. Mesela Kovada Milli Parkı var, Eğirdir gibi bir cennet var mesela elimizde ama buralara ulaşım sorunu var. Bu birincisi. İkincisi ise gençler şimdi buralara gittiklerinde ekonomik anlamda çok dar bir bütçeye sahipler. Yani zaten ceplerinde para yok. Sadece yol parası var. Şimdi bu gençler yaşasın mı, okusun çalışsın mı? Hangisini yapabilirler? Gençler sosyal hatta  var olamamasının en büyük sebebi de bu. Sanatsal olarak hiçbir şey olmamasına, sanatsal anlamda bir şeyler, aktiviteler ile uğraşamamalarının temel sebebi de ekonomik. Bunu da giderebilecek kurum ve kuruluşu Isparta özelinde yine söylüyorum yerel yönetimlerdir, bunu yerel yönetim başarabilir. Yerel yönetim buna katkı sağlarsa gençler de aktif olarak sanata ulaşabilirler. Şimdi SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi var. Mesela güzel sanatlar fakültesinin tiyatro alanı var sahnesi var ama bunu şehir merkezine genele de yayabilirsiniz daha güzel olur. Teşvik etmeniz gerekir sizin, ücretsiz en azından. Mesela halk eğitim merkezi var. Halk Eğitim Merkezi'nin buna katkı sağlaması gerekir.

7-Ekonomik kriz gençlere nasıl yansıyor?

-Özellikle gençlere yansıyor. Çünkü şöyle düşünün siz Isparta'da yaşıyorsunuz, öğrencisiniz ve 650 lira kredi ya da burs alıyorsunuz. KYK yurdunda kalıyorsunuz. Burada ücret 300 lira ile 450 lira arasında değişmekte. Geriye kaldı 200 lira. 200 lira ile okula mı gideceksiniz? Kitap masraflarınız ya da kırtasiye masraflarınızı mı karşılayacaksınız, yoksa herhangi bir sanatsal faaliyetle mi uğraşacaksınız, herhangi bir hobiniz mi olacak? Hangi birini yapacaksınız? Şimdi basit bir örnek vermek istiyorum. Âşık olması gereken yaşta çalışmak zorunda kalan bir genç nesil var ve bu insanlar hayatta çok fazla zorlukla karşılaşıyor. Yani bizim sırtımızdaki yük çok fazla. Bundan yaklaşık olarak 30- 35 yıl önce bir genç üniversiteyi bitirdiğinde iş bulabiliyordu iş sahibi olabiliyordu. Şimdi üniversite bitirmek hiç bir anlam ifade etmiyor. Isparta'da şu anda yaşayan gençlerin büyük çoğunluğundan bahsediyorum. Sadece dar kapsamda öğrencilerden bahsetmiyorum. Çünkü biz gençler derken sadece öğrencileri baz almıyoruz. Bütün Isparta'da yaşayan gençlerden bahsediyoruz. Bunların büyük çoğunluğu ekonomik olarak çok büyük bir zorluk içinde yaşamaktadır. Birinci olarak ulaşım sorunu yaşıyorlar. Ceplerinde yol parası yok. İkincisi gıda anlamında. Yani siz herhangi bir şekilde bugün bir yere girdiğinizde yemek yemeye çalıştığınızda en az 20 TL-15 TL arasında değişiyor ücretler. Yani siz 650 lira kredi burs alan bir öğrenci düşündüğünüz de 15 lira yemek ücreti veremez. Bu öğrenci herhangi bir şekilde bir konser bileti alamaz. Çünkü konser bileti dediğiniz en az 100 TL ve bu genç bir tiyatroya gidemez. Yani zaten sanatsal bir aktivite alanı yok ki bunların düzen dizayn edilmesi ve düzenlenmesini sağlayacak kurum ve kuruluşlar birincisi devlettir, ikincisi küçük çapta yerel yönetimlerdir, bunlar sağlayabilirler. Yani gençlere katkı sunabilirler, bir iş alanı oluşturabilirler, farklı bir yaşam alanı oluşturabilirler. Bunları yapmalarını istiyoruz. Tabiki bu ekonomik krizden kaynaklı. Mesela okumaya gelen öğrenciler, maddi durumu kötü olan çoğunluktaki öğrenciler günde 12-14 saat çalışarak, okullarını ihmal ediyorlar. Psikolojileri gerçekten yıpranıyor. Mesela en büyük sorunlardan bir tanesini söyleyeyim. Isparta nüfusuna oranla intihar oranlarının yüksek olduğu bir şehir. Gençlerin büyük çoğunluğu yurtta kalıyor ya da parkta kalıyor, psikolojik bunalıma giriyorlar. Ailelerinin ekonomik durumu belli oluyorsa mesela ya da ailesinin işleri kalmayan, destek almayan bir öğrenciyi düşündüğümüzde, çok büyük bir sorun. O insanlar gittikçe psikolojileri bozuluyor. İçe kapanıyor. Mesela bir genç uyuşturucuya bulaştığında şimdi siz o gence neden sen uyuşturucu içiyorsun diyemezsiniz. Onu uyuşturucu içmeye iten sebepleri sorgulamamız gerekiyor. Tabi aslında o bataktan kurtarabilmenin yoludur. Neden uyuşturucu içiyorsun diyerek baskı yapamazsınız. Uyuşturucu içmesine sebep olan sorunları incelemeniz ve bunları düzeltmeniz gerekiyor. Bunu da biz elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Mesela sosyal hayatta örnek veriyorum, evde tek başına kapanmaması için insanlarla vakit geçirmesi için konuşmaya çalışıyoruz. Siyasi parti olmanın ötesinde bir abi kardeş ilişkisi kurarak o insanlarla vakit geçirerek, psikolojik olarak bunalıma girmelerini engellemeye çalışıyoruz.

8-Peki gençler sizi nasıl bulabilirler?

-Gençler bize şehir merkezinde bulunan il binamızdan ulaşabilirler ya da sosyal medya üzerinden Instagram Twitter hesaplarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Bu şekilde bizimle irtibat kurarak gençleri, genç arkadaşlarımızı partimize bekliyoruz.

9- Yardıma ihtiyacı olupta sizin il binanıza gelen bir genci nasıl karşılarsınız? Siyasi parti baskısından nasıl arınır?

            - Onunla alakalı da size samimi olarak şunu söyleyeyim, örnek veriyorum bir genç kalktı, Isparta'ya geldi. Parti binamızdan içeriye girdi. Öncelikle parti binamızdan içeri giren kim olursa olsun siyasi düşüncesi farklı olabilir, dünya görüşü farklı olabilir. O bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısmı hayata insani açıdan bakıyoruz. Yani bizim için önemli olan değer yargılarıdır. İdeolojik bir düşünceyle yaklaşmıyoruz hiçbir zaman biri geldiğinde mesela öncelikle yaş itibariyle mesela bizden küçükse bir abi kardeş ilişkisi kurarak oturur bir çay içeriz, bi kahve içeriz, yemek yeriz dışarıdan gelen bir insana soracağınız. Soru: Aç mısın değildir, açtır. Önce oturur, beraber yemek yeriz. Sohbet ederiz, konuşuruz, kalacak yere ihtiyacı vardır, barınma sorunun vardır, ulaşım sorunu vardır. Tanımadığınız bir yere gidiyorsunuz ya da örnek veriyorum, ailesinin maddi durumu olmayan, imkanı olmadan okumaya çalışarak buraya geliyor. O genç arkadaşımıza öncelikle iş bulmaya çalışırız. Barınma ihtiyacını gidermeye çalışırız. Bu konuda yardımcı olmaya çalışırken dediğin gibi kim olduğu, dünya görüşü, yaşam tarzı, etnik kimliği bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısmı gelen kişinin insan olması ve bizim kapımızı çalmış olması. Anadolu’da bir gelenek vardır. Birisi kapıyı çaldığında kim olduğu sorulmaz, aç mı veya tok mu sorulmaz. Kapını çalan insanı evine alırsın yardım eder, ihtiyaçlarını giderirsin, o insana kucak açarsın. Geçmişte yapılan ideolojik hata ve yanlışlarla yaklaşmıyoruz kimseye. Geçmişte dedelerimizin, nenelerimizin yaptıkları siyasal hataları da yapmaya çalışmıyoruz. Bizim bakış açımız insani olarak değer yargılarıdır. Yani ahlaki anlamda karşıdaki insanın dünya görüşü veya ideolojisi bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısım o insana sevgiyle ve insani bir açıdan yaklaşmak. Özelikle de bu kişi gençse. Ben de gencim. Onun yaşadığı sorunları ben de yaşıyorum. Ben bu sorunları yaşadığım ve içinde bulunduğum için onu daha iyi anlayabiliyorum. Ona bu şekilde daha iyi yaklaşabilirim.

            Abdo Uçucu; Şevket bey röportaj talebimizi kabul edip sorularımızı samimiyet ve içtenlikle yanıtladığınız için çok teşekkür ediyorum.

            Şevket Kaya; Ben teşekkür ederim.

            Abdo Uçucu: Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

            Şevket Kaya: Öncelikle Isparta’ya gelen genç arkadaşlarıma şunu samimi olarak söylemek istiyorum; Ne olursa olsun kendinizi yalnız hissetmeyin. Burada da bir aileniz var. Bir anneniz, bir babanız bir kardeşiniz var. Belki burada öz abiniz yok ama öz abiniz olabiliriz. Öz ablanız olabiliriz. Her anlamda, maddi manevi yaşadığınız her zorlukta elimizden geldikçe yanınızda olmak için çalışacağımıza söz veriyorum. Samimi olarak söylüyorum çünkü ben de buraya okumak için geldiğimde kimsesizdim ama parti binasından içeri girdiğimde bir ailem oldu. Biz parti olmanın ötesinde bir aileyiz. Çoğumuzda abi kardeş, abla kardeş ilişkisi vardır. Bizim için aslında önemli olan bu. İdeolojilerin, siyasetin üstündeyiz. Diğer siyasi partiler ulusal çapta siyaset yapıyor, partimizde öyle ulusal çapta bir siyaset yapıyor, dünya görüşü belirtiyor, politikalar üretiyor. Ama biz yerel ölçekte tamamen bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyoruz. Evet biz bir siyasi partiyiz ve bizim siyasi politikalarımız var doğrudur. Belli bir siyasi politikaların dışına çıkamayız. Ancak siyasi politikaların dışına çıkıp çıkmamakla, burada yaşayan gençlerin sosyal ve ekonomik anlamda çektikleri zorluklara müdahale etmek veya etmemek çok başka şeyler. Öncelikli amacımız gençlerle dost olabilmek, arkadaş olabilmek, abi kardeş ilişkisi kurabilmek yani örnek vermek gerekirse TEMA vakfı nasıl çalışıyorsa biz de tıpkı bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyoruz. Bize vakit ayırıp zaman harcadığınız için çok teşekkür ederim. Konuşma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘’BİR, PARTİDEN, ÖTE,, SİVİL, TOPLUM, KURULUŞU, GİBİ, ÇALIŞIYORUZ’’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı