Haber Detayı
21 Haziran 2022 - Salı 15:56
 
ISPARTA EĞİTİMDE GERİLİYOR
Uzun yıllar boyunca hem ortaöğretim hem de Yükseköğretim sınavlarında başarılı bir grafik çizen Isparta son yıllarda bu başarısını mumla arar oldu. İlk 20’ye dahi giremedik adeta tel tel döküldük.
ISPARTA Haberi
ISPARTA EĞİTİMDE GERİLİYOR

 

Burdur, Kırşehir, Aksaray, Niğde ve Kırıkkale gibi illerin arkasında kaldık. Uzun yıllar hem ortaöğretim hem de Yükseköğretim sınavlarında başarılı bir grafik çizen, dönem dönem ilk 5 içerisinde yer alan Isparta son yıllarda bu başarısını mumla arar oldu. Çok değil 3 sene önce 13 sıradaydı ama şimdi başarıdan uzaklaşıldı.

 Yükseköğretim Kurulu Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği Raporunu yayınladı. Raporda 2021 yılında sınava giren adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamalarına göre dağılımı yapıldı. En yüksek ve en düşük başarı sırasına sahip iller arasında 100.000 sıralama farkı hesaplandı. Rapora göre sınava giren tüm adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamasında Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Denizli ve Bursa en başarılı iller oldu. Rapora göre Isparta 2021 yılında yapılan YKS sonuçlarına göre başarı sıralamasında 22. sırada yer aldı. Isparta’nın sayısalda 444.071 olan başarı ortalaması sözelde ise 477.000’de kaldı.

Rapora göre Isparta'nın başarı ortalaması 548.115 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan komşu ilimiz Burdur ise YKS’nin başarılı iller sıralamasında 12 sırada yer aldı…


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ISPARTA, EĞİTİMDE, GERİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı