İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 14:02
 
GÜNDEM Haberi

Belediye Başkanı Şakir İpekçi, Kumsaati Dergisi’ne yaptığı açıklamada eskiden şehir çöplüğü olarak kullanılan alanda 10 adet fabrika kurulması için ruhsat başvurusu olduğunu söyledi.


Isparta ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaya hazırlanan Sav Kasabası, 10 fabrikanın yatırımı için kolları sıvadı. Şu an 3 fabrikanın inşaatı başladı, geri kalan yatırımlar da en kısa sürede kasabaya gelecek. Sav Belediye Başkanı Şakir İpekçi, kasabayı şaha kaldıracak, adeta Organize Sanayi Alanı yapacak yatırımlara hazırlanıyor.
Daha 18 yaşında meclis üyeliği teklifi alan, askerliği Erzurum Aşkale’de yapan ve orada bir esnafın hayır duasını alan Şakir İpekçi, bugün kasabanın belediye başkanı. O’nun kasabasına yaptığı ve yapmadığı planladığı hatta hayata geçirdiği o kadar çok projesi var ki heyecanı hiç bitmiyor. İşte o yatırımlardan satır başları:
KASABA GÖÇ ALMAYA BAŞLADI
Kasabamız sürekli büyüyor. Ev, fabrika inşaatları hızlandı. Bu nedenle göç almaya başladık. Kasabamız, parklarıyla, doğasıyla, havasıyla, suyuyla ve yollarıyla birkaç yıl içinde çok güzel olacak.
KÜÇÜK OSB’YE DOĞRU
Sav Kasabası, küçük bir organize sanayi olacak. Çöplük dediğimiz mevkide 10 adet fabrika müracaatı var, bunun 4 tanesinin ruhsatını kestik. 6’sının da projesi çıkmak üzere. Proje elimize geldiği an biz ruhsatları anında veriyoruz. Bu konuda meclisimiz ve fen işlerimiz azami hassasiyet gösteriyorlar. Şu an mobilya fabrikası, aromatik bitkiler yağı fabrikası inşaatı başladı. Sav, göreceksiniz, 1-2 yıl içinde Küçük Organize Sanayi olacak, bunu belediye başkanı olmadan önce de söylüyordum. Fabrika alanlarının alt yapısı hemen yapıyoruz, suyu getirdik, kanalizasyon çalışması başladı. Yani biz her yatırıma hazırız.
ŞEFFAF BELEDİYECİLİK
Ben, şeffaf bir belediyecilik yapıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde kasabamıza ne yapabiliriz, nasıl daha iyi hizmet verebiliriz diye gece-gündüz çalışıyoruz. Sağ olsun burada vekillerimiz de Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel ve Mehmet Uğur Gökgöz bizlere sonsuz destek veriyorlar. Kendilerine sizlerin aracılığıyla bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Sayın Valimiz Ömer Seymenoğlu ve vali yardımcıları ile Özel İdare Genel Sekreterimiz Mahmut Zadeoğlu ile ilgili kurumların müdürlerine de çok teşekkür ediyorum. Hepsi de kasabamızın sorunlarına çözüm noktasında derman oluyorlar.


KÖPRÜ YAPIMI
DSİ ile çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl 2 köprü kazandırdık kasabamıza. Biri 18 m, diğeri 10 m. uzunluğunda.
ŞEBEKE ÇALIŞMALARI
Su şebekeleri değişiyor. 54 km su şebekesi değişimine 6 km daha ilave ettik, böylece 60 km’de çalışma yapılacak. Suyun tahsisini aldık. 1963 yılında, muhtarlık döneminde askeriye ile bir protokol yapılmış. 16 lt askeriye, 6 lt’de Sav’a su verilmesi kararı alınmış. Tabi o dönemde Sav’ın nüfusu 500-600 civarında. O zaman yetiyormuş. Ama şimdi kasabamızın nüfusu 4 bini aştı. Bu nedenle su şebekeleri yenilenmesi gerekiyor. 30-40 yıllık asbestli borular ile plastik borular değiştiriliyor. Yukarı Mahalle’ye su şebekesi ve doğalgaz hattı yapımı devam ediyor. Suyun tahsisini vekillerimiz sayesinde aldık. Saniyede 24 lt suyun tahsisi belediyemizde.
Doğalgaz çalışması 2020 programına alındı. 2023 yılına kadar Sav’ın tamamı doğalgaza kavuşacak inşallah. Şu an yüzde 55’i tamamlandı.
3 tane park yaptık, 2’si faaliyete geçti. Harman yerinde ve Mancarlık mevkiindeki parklarımız faaliyete geçti, Sinapmevkiindeki park da tamamlanmak üzere. Peyzajı yapılıyor.
TEMİZ BİR KASABA
Günde 8 ton çöp toplanıyor kasabamızda. 700 adet çöp konteynırımız var. Biz çevreye ve temizliğe çok önem veriyoruz.
İLÇE OLMA YOLUNDA
Büyük Hacılar, Küçük Hacılar, Aliköy, Çobanisa, Darıören, Çukur, Güneyce inşallah bize bağlanır ve ilçe oluruz. Zaten bu köylerle araç ya da başka hizmetler noktasında (kanalizasyon-su patlakları vs) hizmet veriyorum, destek oluyorum. Personel dahi gönderiyorum. Muhtarlarımızla sürekli diyalog halindeyiz.
Yoncalıbağ Sokağı’na kilit taşı döşüyoruz. Aşağı yukarı 2 bin m2 alan olacak. Yağmur suyu için mazgalları yaptık. Mesirelik alan, halı saha çalışmaları sürüyor. Taş döşeme işlemi yapılacak. Su yolları bağlanacak ve vatandaşımızın ayağına çamur değmeyecek.
SAĞLIK HİZMETLERİ
Sağlık Ocağı yenileme çalışmamız var. 7 ay önce Süreyya Sadi Bilgiç vekilimiz geldiğinde Sağlık Müdürümüz Mehmet Karakaya’ya şunu söylemiştim: “Sağlık Ocağımız, çok harap. Restore edelim” Müdürümüz de ‘Yeni prefabrik bina yapmanın’ daha uygun olacağını söyledi ve çalışmalar bu yönde başladı. Çok güzel bir sağlık ocağımız olacak. Meclisten geçti, 2021 yatırım programına alındı ve 6 ay içinde tamamlanma kararı alındı.
YENİ PROJELER
Milli Emlak’ın parkı var Sav’ın hemen girişinde, üçgen park bu. Orası mera idi. Mera alanından çıkartıldı, 2 bin 140 m alan Sav Belediyesi’ne tahsisi yapıldı. İhaleye çıkartıp, kır düğünü ya da çay bahçesi olarak kullanılacak, yöresel yiyeceklerin sunulacağı alan yapacağız. Yol güzergahında olacağı için büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. HABER: KUM SAATİ DERGİSİ


Mehmet Altınok’a ait bir hizar var. Burası bin 500 m2 alan. Bu alanın 470 m2’si Milli Emlak’ındı. Bunu 141 bin 250 TL’ye Milli Emlak’tan aldım. Şu an Sav Belediyesi’ne kazandırdık. Oraya da Yöresel Pazar yeri düşünüyoruz. Yazısı geldiği an, projesini başlatacağız. Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek güzel bir proje yapmak istiyoruz.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle temasa geçtik, 200 bin TL’lik kütüphane projesini başlattık. Ankara’dan olur gelince kasabamızdaki tüm gençliğin hizmetine sunulacak bir Mille Kıraathanesi yapacağız. Ben, okumayı, sporu ve eğitimi çok seviyorum. Ankara temaslarımızda Sav’a 3 tane semt sahası kazandırmak için girişimlerde bulundum ve sözünü aldık. Biri Halı Saha olarak geliyor. Bu yatırım da 2021 programında görülecek.
Makam aracı aldık. 28 Ocak’ta Antalya’ya belediyemizin işi için gidiyorduk. Kaza geçirdik, Rabbim bir daha göstermesin. Kaza sonrası kasabamızın temsiliyeti açısından güzel bir araç olsun istedik. Ben Şakir İpekçi, bir şey değil ama Sav Belediyesi makamı önemli.
Çim traktörü aldık. Yeşil alan çok gerekli ve seviyoruz yeşilliği. Şu an 7 parkımız var. Eski Belediye Başkanımız Mustafa Avşar kardeşimiz 3 park kazandırmıştı kasabamıza biz bu sayıyı artırıyoruz. Olukbeli Alanı’na çeşme, mescid, wcyapıyoruz, çevre düzenlemesi gerçekleştireceğiz. Bu alanda festivaller, şölenler yapılacak.
MEYDAN DÜZENLEME ÇALIŞMASI
Sav Meydanı’nda çalışma başlattık. 3 boyutlu taş döşeyeceğiz. Kasaba meydanımıza yeni bir soluk kazandırmak istiyoruz. Gelen konuklarımız için güzel bir karşılama olsun istiyoruz. Ayrıca burada meydanda pazar kuruluyor, daha modern bir mekan yapacağız. Bu taşlarda ağır tonajlı araçlar dahi geçse deforme olmuyor. Bu bizim için büyük avantaj olacak.
VE, 5 YILIN SONUNDA…
5 yılın sonunda yemyeşil bir Sav istiyorum. Altyapısı bitmiş, doğasıyla, kültürüyle, turizmiyle gelişen bir Sav istiyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı